Porady,  Profilaktyka

Zespół cieśni nadgarstka – co to jest i jak można mu zapobiegać/leczyć?

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które gdy się rozwija, powoduje drętwienie i mrowienie dłoni i palców.

Najczęstszą przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest długotrwałe używanie klawiatury lub myszy. Urządzenia te mogą powodować powtarzające się zginanie i skręcanie nadgarstków oraz zginanie palców. Inną częstą przyczyną są powtarzające się ruchy wymagane do pracy, np. w branży budowlanej.

Istnieje wiele różnych metod leczenia zespołu cieśni nadgarstka, w tym zmiany ergonomiczne w miejscu pracy w celu zmniejszenia czynników ryzyka urazów, operacje w cięższych przypadkach oraz odpoczynek ramienia w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Wprowadzenie: Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to rodzaj reumatoidalnego zapalenia stawów, który dotyka nadgarstka i dłoni. Jest to spowodowane nadużywaniem nadgarstka i ręki podczas wykonywania pewnych czynności, takich jak pisanie na maszynie, szycie czy granie w gry. Może to powodować ucisk na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka w nadgarstku, co może prowadzić do bólu, drętwienia, mrowienia i osłabienia dłoni.

Zespół cieśni nadgarstka to stan, który powoduje ból, drętwienie lub mrowienie w dłoniach lub nadgarstkach z powodu nacisku na nerw pośrodkowy.

Jakie są najlepsze ćwiczenia zapobiegające zespołowi cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to obrzęk ścięgien i więzadeł dłoni i nadgarstka, który może powodować ból i drętwienie. Choroba zwykle zaczyna się od powtarzającego się nacisku na dłonie i nadgarstki, takiego jak pisanie na klawiaturze komputera lub uprawianie sportu.

Przyjmując odpowiednią pozycję do pracy przy komputerze, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka i jego objawów. Niektóre środki zapobiegawcze to dobra ergonomia, używanie podstawek pod laptopa, podpórek pod nadgarstki na biurku itp.

  • upewnij się, że łokieć ramienia podczas pracy z komputerem jest ustawiony pod kątem 90 stopni.

  • należy zawsze używać myszy z nadgarstkiem wyprostowanym i z dala od krawędzi stołu.

  • podłokietniki powinny być używane z krzesłem, sposób ich ustawienia jest również bardzo ważny dla skupienia i amortyzacji nadgarstków.

Najlepsze opcje leczenia osób cierpiących na cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to stan, który powoduje ból dłoni, nadgarstków i ramion. Jest to spowodowane powtarzającymi się ruchami i naciskiem na nerw pośrodkowy przechodzący przez nadgarstek. Charakteryzuje się drętwieniem, mrowieniem, osłabieniem mięśni i ograniczeniem ruchu rąk. Najczęstsze opcje leczenia zespołu cieśni nadgarstka obejmują noszenie ortez nadgarstka.

Orteza na nadgarstek jest urządzeniem protetycznym zaprojektowanym, aby nauczyć uszkodzony staw, jak się stabilizować i zapobiegać dalszym urazom. Jest często stosowany do przydatków unieruchomionych z powodu bólu, takich jak nadgarstki i łokcie. W przeciwieństwie do gipsu jest lżejszy i tańszy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli przepuszczających powietrze.

Źródło: https://pracownia-emg.pl/zespol-ciesni-nadgarstka-bol-objawy-i-przyczyny/

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *