
Trądzik -mój kilkuletni wróg.
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
W dzisiejszych czasach trądzik dotyka sporej części społeczeństwa. Największy odsetek stanowi grupa młodych osób, które w okresie dojrzewania na skutek ‘’burzy’’ hormonalnej skarżą się na pogorszenie stanu skóry . Trądzik dotyka również osoby dorosłe i jest to tzw trądzik wieku dorosłego.
Przyczyn trądziku jest sporo . Może to być zaburzenie gospodarki hormonalnej , nieprawidłowa dieta czy też nieprawidłowa pielęgnacja skóry.
Pierwszym etapem walki z trądzikiem jest znalezienie jego przyczyny . Sama zmagałam się z trądzikiem ponad 6 lat . Aktualnie nie mogę narzekać na stan swojej skóry , ale to dlatego, że wiem co jest tego przyczyną –zaburzenia hormonalne. Współpracowałam z dermatologiem , który bez badań i pytań przepisał mi antybiotyki oraz preparaty wspomagające przemianę materii . Antybiotyki brałam 6 miesięcy .Podczas kuracji stan mojej cery uległ poprawie , ale zaczęły się problemy z jelitami .Postanowiłam zrezygnować ze współpracy z lekarzem dermatologiem i trądzik wrócił. Dlaczego? Bo były leczone objawy, a nie przyczyny . Po jakimś czasie dostałam od ginekologa tabletki antykoncepcyjne bo raczej (!) jest to wina hormonów . Ponownie bez jakichkolwiek badań dostałam hormony , które brałam przez 6 miesięcy . Trądzik zniknął , ale tabletki były źle dobrane .Bardzo źle się czułam i postanowiłam zrezygnować z ich stosowania. Odstawiłam tabletki trądzik wrócił –dwa razy silniejszy .
Myślę ,że po tym wstępie wiecie jak ważny jest proces diagnozy i ustalenie podłoża trądziku.
Przyczynę trądziku możemy rozpatrywać na kilku płaszczyznach :
-zaburzenia gospodarki cukrowo-insulinowej-problemy z trawieniem, grzybica ogólno ustrojowa (candida) , cieknące jelito(LGS-Lucky Gut Syndrome)-dieta (niedobory witamin, minerałów ,nietolerancje pokarmowe, zaburzenia wchłaniania, niedostateczne wydzielanie kwasu solnego)-gospodarka hormonalna-nadmierny stres (również ten treningowy)-nadmierne wydzielanie łoju prowadzące do ‘’zapychania’’ skóry.-przerost bakterii P.acne-zaburzenia pracy tarczycy-problemy z nadnerczami.
Dieta
Wskazana jest gęsto odżywcza , prawidłowo zbilansowana pod względem kalorii i makroskładników dieta , oparta o nisko przetworzone produkty z minimalizacją substancji anty odżywczych . Jednakże, jest grupa pokarmów ‘’problematycznych ‘’ o których eliminacji warto pomyśleć chcąc zwalczyć trądzik.
1) Cukry i zboża-stanowią podstawę jadłospisu każdego człowieka .Niektóre z nich maja bardzo wysoki indeks glikemiczny , co może powodować stałe podwyższanie poziomu cukru we krwi ,co niesie za sobą wysoki poziom insuliny , zmianę parametrów innych hormonów* a w konsekwencji stymulacje trądziku . Warto zrezygnować z węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym lub łączyć je z odpowiednią ilością błonnika , tłuszczy i białka .*insulina może obniżać poziom jednego z hormonów , który jest odpowiedzialny za prawidłowe złuszczanie się naskórka i zapobieganie blokowania porów; wysoki poziom insuliny idzie w parze z wysokim poziomem hormonu IGF-1, który stymuluje do pracy jajniki do produkcji androgenów co skutkuje wzmożonym wydzielaniem sebum i zapychania skóry .
2) Nabiał-oprócz tego, że jest nafaszerowany antybiotykami i może siać spustoszenie w naszym organizmie (chyba ,że masz dostęp do takiego wiejskiego od babci ), zmniejsza poziom cynku w naszym organizmie. Cynk jest jednym z pierwiastków odgrywających dużą rolę w leczeniu trądziku o czym w dalszej części artykułu.
3) Oczyszczone oleje roślinne –zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega 6 , które wywierają pro zapalny wpływ na nasz organizm. W diecie przeciętnego Polaka można zaobserwować zaburzony stosunek kwasów omega 3 (przeciwzapalnych ) do omega 6 –powinien on wynosić 1:2 lub 1:4 , a przeciętnie jest to 1:20-1:40.
4) Lektyny –białka zawarte w pełnych ziarnach oraz strączkach, są substancjami anty odżywczymi .Ich działanie przyczynia się do rozpuszczania białek , które wpływają na ciągłość skóry , a w rezultacie doprowadzają do zatykania porów.Podobnie jak nabiał mogą one zachwiać metabolizm cynku.
5) Ostre przyprawy –często obwinia się je o zaostrzenie trądziku. Nie ma to potwierdzenia w literaturze fachowej . Można jedynie doszukiwać się tutaj indywidualnej wrażliwości na dany pokarm.
6) Sól-a konkretnie sód , ma działanie pro zapalne , wpływa na gospodarkę wodną organizmu a zatem na nawodnienie skóry-skóra odwodniona ma gorszy wygląd.
7) Czekolada- u niektórych może powodować ‘’wysyp’’, zdania dietetyków są co do tego podzielone , należałoby sprawdzić to na sobie.
Analizując własną dietę warto również sprawdzić, czy nie jest ona zbyt niskotłuszczowa (taka powoduje zaburzenia hormonalne) lub czy stosunek poszczególnych kwasów tłuszczowych jest odpowiedni .
Jeśli Twój trądzik nie wynika stricte ze spożywania nasilających problem pokarmów warto poszerzyć swoje poszukiwania o badania :-krzywa cukrowo-insulinowa /o mechanizmie działania insuliny na problemy ze skórą pisałam w pierwszym punkcie omawiając zboża i cukry/.-hormony: płciowe, tarczycy.-poziom witamin i pierwiastków.-warto przyjrzeć się naszemu trawieniu i skierować diagnostykę w kierunku SIBO, candida, LGS, niedostateczne wydzielanie kwasu solnego, zaburzenia wchłaniania .-choroby autoimmunologiczne .-prawidłowa pracy wątroby – na skutek jej działania następuje prawidłowy detoks organizmu tym samym pozbywanie się nadmiaru hormonów.-stany zapalne.
Warto też zwrócić uwagę na prawidłową pracę nadnerczy –wyeliminować a przynajmniej postarać się zmniejszyć stres.
Samo rozmieszczenie trądziku może świadczyć o podłożu tego defektu. Jeśli trądzik pojawia się na żuchwie jest to trądzik hormonalny związany z zaburzeniem stosunku estrogen/progesteron lub też nadmiarem androgenów. Trądzik na bokach twarzy zazwyczaj wiążę się z dużym stresem jaki nam towarzyszy .
W zależności od przyczyny trądziku dobieramy sposób leczenia . W każdym przypadku musimy podejść do tego kompleksowo…pielęgnacja , odpowiednie odżywianie, być może suplementacja.
Ja preferuje suplementację naturalną . Taką , która nie przynosi skutków ubocznych . Na efekty trzeba długo czekać ,ale warto. W moim przypadku pomocny okazał się niepokalanek , na efekty czekałam 3 miesiące. Bardzo często w zestawieniach suplementów jakie pacjenci dostają od swoich dietetyków można spotkać kompleks witamin z grupy B . Mało osób jednak o tym wie ,że jedna z witamin tej grupy –witamina B12 przyczynia się do rozwoju bakterii P.acnes.Każdy z Was z pewnością spotkał się z metodą leczenia trądziku za pomocą retinoidów. Witamina A jest stosowana w większych stężeniach w leczenia trądziku dlatego, że zazwyczaj obserwuje się jej niższy poziom w krwi osób dotkniętych trądzikiem .Niezależnie od tego czy masz problemy jelitowe czy nie, warto rozważyć suplementację probiotykami . Źle dobrany probiotyk może bardziej zaszkodzić niż pomóc . Dlatego jeśli możesz sobie na to pozwolić warto wykonać najpierw badania by wiedzieć jakie szczepy bakterii są u Ciebie deficytowe. Nie mniej jednak duże znaczenia może mieć tutaj L.acidophilus , Ll.delbrueckii, B.bifidum.Pomocne mogą być również omega 3 , które mają działanie przeciwzapalne . U osób, które spożywają duże ilości ryb można ten suplement pominąć .Jeśli jednak znajdujesz się w grupie osób , które ich nie lubią warto zainwestować w dobry suplement. Selen, który wykazuje właściwości antyoksydacyjne (tak jak w przypadku witaminy A osoby z trądzikiem charakteryzuje się niskim jego poziomem we krwi )-tutaj można obyć się bez suplementacji pod warunkiem ,że spożywasz dziennie 2 orzechy brazylijskie . Cynk-często występuje w suplementach na włosy , skórę i paznokcie , zalecany w przypadku kuracji anty trądzikowej.Witamina D – jej niski poziom może wpływać na rozwój trądziku, aby się o tym przekonać należy wykonać badanie poziomu 25 25-OH-D3 .
Obecnie trądzik stał się choroba społeczną ,która dotyka ludzi w różnym wieku .Pamiętajmy o tym, że widoczne zmiany na skórze mogą być powodem szeregu kompleksów oraz obniżenia samooceny. Starajmy się wtedy docenić u osób zmagających się z tą przypadłością inne walory i zalety , które na pewno posiadają
Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Gofry

Pomysł na...
Może Ci się spodobać

Jak kupić dobre pończochy samonośne? Rodzaje, rozmiary i porady
9 lipca, 2022
Co zrobić, gdy pęknie żylak na nodze?
5 sierpnia, 2022