Porady

Rodzaje protez kończyn: estetyczne, mechaniczne, mioelektryczne. Czym się różnią?

Zakłady ortopedyczne mogą przygotować dla swoich klientów różne rodzaje protez kończyn dolnych i górnych. Są one dzielone na trzy główne kategorie: protezy estetyczne, protezy mechaniczne oraz protezy mioelektryczne. Co warto o nich wiedzieć?

Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakładem ortopedycznym relax-med.pl specjalizującym się w protezach kończyn. Więcej o firmie znajdziecie na https://www.relax-med.pl/protezy-konczyn-dolnych-relax-med/.

Estetyczne protezy kończyn

Protezy estetyczne, także określane jako kosmetyczne, są stosowane wtedy, gdy celem jest uzyskanie estetycznego wyglądu kończyny. Produkowane są z lekkich materiałów, na przykład z silikonu albo z polichlorku winylu. Są odpowiednio wykańczane, by do złudzenia przypominały naturalny wygląd dłoni, rąk, stóp czy nóg.

Taka proteza kończyn nie pełni funkcji mechanicznych. Za jej pomocą można wykonać jedynie proste czynności, na przykład przytrzymać przedmiot.

Mechaniczne protezy kończyn

Większą funkcjonalność zapewniają protezy mechaniczne. Łączone są one z mięśniami, dzięki czemu możliwe jest sterowanie protezą poprzez kurczenie i rozkurczanie mięśni.

Mechaniczna proteza kończyn pozwala pacjentowi na uzyskanie większego poziomu samodzielności. Może on wtedy korzystać z niej podczas wykonywania codziennych czynności.

Minusem tego typu protez jest zmęczenie mięśni, które wywołane jest przez ich ruchy. Zmęczenie to jest odczuwalne w znacznie wyższym stopniu niż w przypadku osoby sprawnej. To powoduje, że osoby wykorzystujące protezy mechaniczne często nie mogą używać ich przez długi czas w ciągu dnia.

Mioelektryczne protezy kończyn

Najnowocześniejszym typem protezy jest proteza mioelektryczna, która również określana jest jako proteza bioniczna. Tego typu protezy także łączone są z mięśniami, ale dodatkowo zasilane są zewnętrznie z wykorzystaniem akumulatorów. Gdy dochodzi do skurczu mięśnia, uruchamiane są silniki umieszczone w protezie, które wspomagają jej ruch.

Mioelektryczna proteza kończyn to najlepszy wybór dla osób, którym zależy na uzyskaniu jeszcze większej funkcjonalności protezy. Zapewniają szeroki zakres ruchów, ale jednocześnie nie powodują przemęczenia.

Głównym minusem protez mioelektrycznych jest ich wysoki koszt, ponieważ jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście pacjenci mogą skorzystać z dofinansowania, aby za protezę zapłacić niższą cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *