Porady

Refundacja sensora FreeStyle Libre: wyłącznie dla pacjentów do 18. roku życia

Sensory do kontroli poziomu glikemii znacznie ułatwiają funkcjonowanie osób z cukrzycą. Aktualnie można kupić je z refundacją. Przysługuje ona jednak tylko wybranym pacjentom.

Nowoczesne leczenie cukrzycy kosztuje. Sytuacja diabetyków ulega jednak systematycznej poprawie. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie umożliwiło uzyskanie dofinansowania sensorów CGM-RT oraz FGM – obecnie dostępna jest między innymi refundacja Medtronic sensor ENLITE oraz Abbott FreeStyle Libre.

FreeStyle Libre – system monitorowania glikemii FGM

System FreeStyle Libre opracowany przez firmę Abbott zaliczany jest do systemów FGM (z ang. flash glucose monitoring). Sensor systemu regularnie mierzy poziom glikemii w płynie śródtkankowym. Wyniki odczytuje się z użyciem dedykowanego czytnika FreeStyle Libre lub aplikacji FreeStyle LibreLink na smartfony.

Dzięki sensorowi FreeStyle Libre można uzyskać dokładne informacje o poziomie cukru – bez konieczności nakłuwania palców i korzystania z pasków. Teraz można zakupić go również z refundacją NFZ.

Refundacja FreeStyle Libre – warunki

Nowe rozporządzenie spowodowało, że nowoczesne wyroby dla diabetyka stały się łatwiej dostępne. Niestety, dopłata nie obejmuje wszystkich ubezpieczonych pacjentów. Komu przysługuje refundacja sensor FreeStyle Libre?

Aby otrzymać refundację na sensor FreeStyle Libre, należy spełnić poniższe wymogi:

  • cukrzyca typu 1
  • wiek w przedziale od 4. do 18. roku życia
  • dobrze monitorowana glikemia – pomiary minimum 8 razy na dzień

Dodatkowo pacjent musi uzyskać zlecenie na wyroby dla diabetyka wystawione przez odpowiedniego lekarza – endokrynologa, diabetologa, pediatrę.

Sensor FreeStyle Libre – cena po refundacji

Rozporządzenie ustanowiło limity dofinansowania. Ile wynosi refundacja sensor FreeStyle Libre?

Dopłata pacjenta do sensora FreeStyle Libre to 30%, dlatego w 70% dopłaca do niego NFZ. Jeden sensor po dofinansowaniu kosztuje 76,50 zł. Na miesiąc potrzebne są dwa sensory, co daje koszt na poziomie 153 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *