
Program do zarządzania apteką – więcej niż prosta ewidencja lekarstw
Apteki każdego dnia wydają pacjentom tysiące leków, suplementów diety oraz innych produktów medycznych. Utrzymanie właściwych stanów magazynowych ma wówczas szczególne znaczenie. Właśnie dlatego w każdej placówce aptecznej niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie komputerowe.
W aptekach przechowuje się tysiące produktów wydawanych na receptę i bez recepty. Dzisiaj farmaceuci nie muszą już za każdym razem sprawdzać stanu danego leku czy suplementu w szufladach – teraz wspierają ich w tym programy apteczne. Jednak ich zadaniem jest nie tylko ewidencja lekarstw – oferują one również dostęp do szerokiej gamy dodatkowych funkcji.
Sprawna obsługa pacjentów
Dobry program apteczny powinien wspierać obsługę każdego pacjenta – dzięki niemu apteka łatwiej realizuje sprzedaż, zamawia potrzebne preparaty i realizuje szereg innych czynności związanych z wydawaniem produktów. Oprogramowanie umożliwia także łączność z bazami NFZ, by aptekarz mógł łatwo sprawdzać uprawnienia pacjenta oraz wydawać leki na receptę z refundacją.
Za pomocą programów aptecznych można:
- rozliczać pacjenta i aptekę z NFZ,
- aktualizować listy refundacyjne, ceny i limity,
- oznaczać towary według własnych kryteriów,
- obsługiwać różne formy płatności,
- ustalać warunki zamówień,
- tworzyć programy lojalnościowe.
Optymalizacja magazynu apteki
Bardzo ważnym elementem funkcjonowania każdej apteki jest jej magazyn. Właśnie dlatego w codziennej pracy farmaceutów dużym wsparciem jest odpowiednie oprogramowanie magazynowe. Za jego pomocą można łatwiej zarządzać magazynem apteki i optymalizować jej pracę, by stale utrzymywać odpowiedni poziom asortymentu.
Oprogramowanie dla aptek umożliwia stały podgląd stanów produktów – ewidencja lekarstw pozwala na szybkie sprawdzenie dostępności i liczby opakowań w placówce. Przy brakach w asortymencie oprogramowanie informuje o nich – farmaceuta może wtedy zamówić preparaty w hurtowni lub skorzystać z opcji przesunięć pomiędzy placówkami wchodzącymi w skład sieci aptek, co daje dodatkowe oszczędności.
Prostsze składanie zamówień
Programy apteczne automatyzują proces tworzenia i składania zamówień na potrzebne produkty. Przygotowują zamówienia na podstawie dokonanej sprzedaży, uwzględniając przy tym aktualne stany magazynowe. Dzięki temu farmaceuta nie musi już ręcznie spisywać listy potrzebnych produktów, a integracja z hurtowniami dodatkowo wspiera ich sprowadzanie.
Wybór właściwego programu aptecznego ma zatem kluczowe znaczenie dla codziennego funkcjonowania placówki – dobre oprogramowanie to przyszłościowa inwestycja.
Może Ci się spodobać

Niedoczynność tarczycy. Co trzeba o niej wiedzieć?
1 grudnia, 2020
Jaglano-kokosowe ciasteczka z bakaliami
18 września, 2017
Jeden komentarz
elewacyjnie
Od siebie dodam, że taki porogram pozwala również na lepszą komunikację między farmaceutami i innymi pracownikami, co jest niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości opieki nad pacjentem. Dodatkowo może pomóc w redukcji kosztów poprzez usprawnienie procesów i upewnienie się, że leki są wydawane dokładnie i efektywnie.