Inne

Program do zarządzania apteką – więcej niż prosta ewidencja lekarstw

Apteki każdego dnia wydają pacjentom tysiące leków, suplementów diety oraz innych produktów medycznych. Utrzymanie właściwych stanów magazynowych ma wówczas szczególne znaczenie. Właśnie dlatego w każdej placówce aptecznej niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie komputerowe.

W aptekach przechowuje się tysiące produktów wydawanych na receptę i bez recepty. Dzisiaj farmaceuci nie muszą już za każdym razem sprawdzać stanu danego leku czy suplementu w szufladach – teraz wspierają ich w tym programy apteczne. Jednak ich zadaniem jest nie tylko ewidencja lekarstw – oferują one również dostęp do szerokiej gamy dodatkowych funkcji.

Sprawna obsługa pacjentów

Dobry program apteczny powinien wspierać obsługę każdego pacjenta – dzięki niemu apteka łatwiej realizuje sprzedaż, zamawia potrzebne preparaty i realizuje szereg innych czynności związanych z wydawaniem produktów. Oprogramowanie umożliwia także łączność z bazami NFZ, by aptekarz mógł łatwo sprawdzać uprawnienia pacjenta oraz wydawać leki na receptę z refundacją.

Za pomocą programów aptecznych można:

  • rozliczać pacjenta i aptekę z NFZ,
  • aktualizować listy refundacyjne, ceny i limity,
  • oznaczać towary według własnych kryteriów,
  • obsługiwać różne formy płatności,
  • ustalać warunki zamówień,
  • tworzyć programy lojalnościowe.

Optymalizacja magazynu apteki

Bardzo ważnym elementem funkcjonowania każdej apteki jest jej magazyn. Właśnie dlatego w codziennej pracy farmaceutów dużym wsparciem jest odpowiednie oprogramowanie magazynowe. Za jego pomocą można łatwiej zarządzać magazynem apteki i optymalizować jej pracę, by stale utrzymywać odpowiedni poziom asortymentu.

Oprogramowanie dla aptek umożliwia stały podgląd stanów produktów – ewidencja lekarstw pozwala na szybkie sprawdzenie dostępności i liczby opakowań w placówce. Przy brakach w asortymencie oprogramowanie informuje o nich – farmaceuta może wtedy zamówić preparaty w hurtowni lub skorzystać z opcji przesunięć pomiędzy placówkami wchodzącymi w skład sieci aptek, co daje dodatkowe oszczędności.

Prostsze składanie zamówień

Programy apteczne automatyzują proces tworzenia i składania zamówień na potrzebne produkty. Przygotowują zamówienia na podstawie dokonanej sprzedaży, uwzględniając przy tym aktualne stany magazynowe. Dzięki temu farmaceuta nie musi już ręcznie spisywać listy potrzebnych produktów, a integracja z hurtowniami dodatkowo wspiera ich sprowadzanie.

Wybór właściwego programu aptecznego ma zatem kluczowe znaczenie dla codziennego funkcjonowania placówki – dobre oprogramowanie to przyszłościowa inwestycja.

Jeden komentarz

  • elewacyjnie

    Od siebie dodam, że taki porogram pozwala również na lepszą komunikację między farmaceutami i innymi pracownikami, co jest niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości opieki nad pacjentem. Dodatkowo może pomóc w redukcji kosztów poprzez usprawnienie procesów i upewnienie się, że leki są wydawane dokładnie i efektywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *