Porady

Niedoczynność tarczycy. Co trzeba o niej wiedzieć?

Niedoczynność tarczycy należy do najczęściej występujących chorób endokrynologicznych. Schorzenie może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u kobiet około czterdziestego roku życia. Co trzeba wiedzieć o niedoczynności tarczycy? Poznaj najważniejsze informacje o chorobie.

1. Czym jest niedoczynność tarczycy?

2. Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

3. Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to wynik niedoboru hormonów wytwarzanych przez gruczoł. Objawy choroby są różne i dotyczą funkcjonowania całego ciała oraz umysłu. Z tego powodu wielu lekarzy przez długi czas nie potrafi prawidłowo zdiagnozować pacjenta. Jakie są najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy? Jak leczyć tę chorobę? Dowiedz się o niej więcej.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym gruczoł wytwarza zbyt niską ilość hormonów. Przyczyną tego stanu rzeczy są między innymi: choroba autoimmunologiczna, uraz mechaniczny oraz zmiany hormonalne w okresie ciąży. Choroba występuje aż u 6 procent osób do sześćdziesiątego roku życia i dotyka kobiety pięć razy częściej niż panów. Przemijająca postać niedoczynności tarczycy pojawia się również 5% pań po przebyciu ciąży.

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy pojawia się na skutek różnych innych chorób. Jedną z nich jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Choroba Hashimoto powoli niszczy gruczoł i prowadzi do obniżenia produkcji hormonów. Pacjenci cierpią również na niedoczynność tarczycy po jej usunięciu. Operacja usuwania organu może być związana z rakiem lub obecnością woli guzkowych, a stopień zaawansowania późniejszej niedoczynności wynika bezpośrednio z rozmiarów zabiegu – jeśli usunięto jedynie płat tarczycy, możliwe jest przyjmowanie mniejszej ilości hormonów.

Ponadto przyczyną niedoczynności tarczycy jest leczenie jodem promieniotwórczym, niedobór jodu lub zapalenie tarczycy. Nieprawidłowa praca gruczołu jest również wynikiem przyjmowania leków na arytmię serca lub o działaniu antywirusowym i przeciwnowotworowym.

U niektórych kobiet (nawet po wielu latach) pojawia się niedoczynność tarczycy wynikająca z napromieniowania okolicy gruczołu. Takie schorzenie jest najczęstsze u pań, które w przeszłości przeszły przez radioterapię w ramach leczenia raka piersi.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Objawy niedoczynności tarczycy są zróżnicowane. Łagodna postać choroby jest trudna do zdiagnozowania, jednak jej skutki są odczuwalne w znaczący sposób. Nieleczona niedoczynność tarczycy może wywołać choroby serca i układu krążenia, niepłodność, a także przełom tarczycowy i śpiączkę hipometaboliczną. Dwa ostatnie skutki niedoczynności tarczycy to stany bezpośrednio zagrażające życiu, dlatego bardzo ważne jest leczenie nieprawidłowej pracy gruczołu.

Chorzy z niedoczynnością tarczycy najczęściej skarżą się na senność, męczliwość, uczucie zimna, zaparcia i tycie pomimo spożywania posiłków o kaloryczności dostosowanej do swoich potrzeb. Ponadto choroba może wywołać sztywność mięśni i stawów, bóle kolan i łokci oraz wpłynąć negatywnie na zdolność koncentracji, zapamiętywania i uczenia się. U pań pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, problemy z owłosieniem w nietypowych miejscach na ciele oraz niemożność zajścia w ciążę lub jej utrzymania.

Przeczytaj więcej o niedoczynności tarczycy na stronie: https://diag.pl/pacjent/niedoczynnosc-tarczycy-objawy-przyczyny-badania-czym-grozi-nieleczona-niedoczynnosc-tarczycy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *