Inne

Jak zadbać o jakość powietrza i uchronić się od szkodliwych zanieczyszczeń?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni rozpoczął się również sezon grzewczy. To z kolei oznacza, że w wielu miastach spotkamy się z problemem uciążliwego dla naszego zdrowia smogu. Zanieczyszczenie powietrza może doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, dlatego zadbanie o to, aby jego jakość była na jak najwyższym poziomie, powinno stanowić dla nas priorytet. Co możemy zrobić w tym kierunku? Podpowiadamy.

Uważaj na smog

Smog stanowi jedno z największych zagrożeń dla naszego układu oddechowego, dlatego jeśli mieszkamy w mieście, w którym jego poziom przekracza dopuszczalne normy, koniecznie podejmijmy odpowiednie kroki, aby się przed nim uchronić. Przede wszystkim warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące jakości powietrza w naszej lokalizacji. Wiele miast udostępnia takie dane przez aplikacje lub w formie komunikatów na social media lub portalach miejskich. Jeśli jakość ta jest poniżej umiarkowanej, unikajmy przebywania na dworze, a jeśli już musimy spędzać czas na powietrzu, zainwestujmy w maseczki antysmogowe z dobrym filtrem. Ponadto w tym czasie nie należy otwierać okien w mieszkaniu, aby nie wpuszczać do wewnątrz zanieczyszczeń. Z wietrzeniem mieszkania warto poczekać aż jakość powietrza się poprawi.

Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Kolejnym sposobem na to, aby zadbać o jakość powietrza, jest zainwestowanie w oczyszczacz. To niewielkich rozmiarów urządzenie jest w stanie oczyścić powietrze w całym domu w zależności od tego, jaką będzie miał wydajność. Działanie oczyszczacza polega na pobieraniu powietrza z otoczenia i przepuszczaniu go przez specjalne filtry, by następnie wypuścić je z powrotem. Oczyszczacze mogą mieć różne filtry, które są odpowiedzialne za oczyszczanie z różnego rodzaju zanieczyszczeń, np. smogu, dymu papierosowego, kurzu oraz roztoczy. Przykładowo oczyszczacze powietrza Xiaomi są w stanie bardzo dobrze oczyszczać z formaldehydów, metali ciężkich, bakterii oraz substancji organicznych różnego pochodzenia, ponieważ są wyposażone w podstawowy filtr PET, filtr adsorpcyjny z węglem aktywnym oraz wysokowydajny filtr cząsteczek stałych HEPA.

Taki oczyszczacz powietrza polecamy każdemu, kto na co dzień chce dbać o wysoką jakość powietrza w swoim domu, a w szczególności osobom, które mają problemy zdrowotne z drogami oddechowymi, są alergikami lub gdy w mieszkaniu są małe dzieci oraz zwierzęta futerkowe. Nowoczesne oczyszczacze wyposażone są w dodatkowe funkcje takie jak czujniki temperatury i wilgotności, niektóre z nich są urządzeniami wielofunkcyjnymi, mając jednocześnie wbudowany moduł nawilżania powietrza.

Otaczaj się kwiatami oczyszczającymi powietrze

Warto również wiedzieć, że wiele kwiatów doniczkowych ma właściwości oczyszczające powietrze, dlatego dobrym pomysłem jest zainwestowanie w kilka doniczek i ustawienie ich w różnych częściach naszego mieszkania. Wśród kwiatów oczyszczających powietrze znajdziemy między innymi takie gatunki jak skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, paprotka, sansewieria, dracena czy rapis wyniosły.

Stosując na co dzień maseczki, a także używając oczyszczacza powietrza czy też otaczając się kwiatami o właściwościach oczyszczających powietrze możemy cieszyć się czystszym i zdrowszym powietrzem, za co z pewnością podziękują nam nasze płuca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *