Zdrowa żywność

Czy wiesz …ile jeść posiłków ?

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

W świecie dietetyki –zwłaszcza tej akademickiej –utarło się wiele schematów , które dawno już nie maja swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości .Nauka się rozwija a wraz z nią zasady dotyczące prawidłowego żywienia .Jednym ze stereotypów jest powiedzenie iż aby schudnąć należy jeść 5 posiłków. Osoby głoszące te tezę argumentują spadek masy ciała rzekomym przyspieszeniem  metabolizmu . Czy to prawda ? Czy jest różnica między 3 a 6 posiłkami ? Który model żywienia umożliwia redukcje tkanki tłuszczowej ?
To czy będziemy tracili/przybierali na wadze czy też ja utrzymywali jest uwarunkowane ilością kalorii jaką dostarczamy organizmowi .Jeśli jemy mniej niż potrzebujemy chudniemy (dieta hipokaloryczna ), jeśli jemy ponad swoje zapotrzebowanie(dieta hiperkaloryczna ) przybieramy na wadze ,zaś jeśli dostarczamy organizmowi tyle kalorii ile potrzebuje (dieta izokaloryczna )utrzymujemy swoją masę ciała . To kaloryczność diety  odpowiada za kontrole masy ciała –mowa o osobach zdrowych w przypadku zaburzeń hormonalnych sprawa ma się trochę inaczej .

3 vs 6 posiłków

Dla redukcji masy ciała nie ma większego znaczenia czy jemy 3 czy 6 posiłków .Najważniejszy jest bilans kaloryczny . W pewnym badaniu wzięto pod uwagę termogenezę poposiłkową (czyli ilość kalorii jaką organizm musi wydatkować aby strawić i przyswoić dany makroskładnik)     , porównano dwa schematy , które zakładały odpowiednio 3 i 6 posiłków w ciągu dnia . Ustalono że różnica w termogenezie jest ,aczkolwiek nie wielka i nie istotna w aspekcie redukcji masy ciała .
Niestety ilość posiłków nie jest jednym wyznacznikiem , który decyduje o kompozycji sylwetki . Ważne jest również MPS czyli proces syntezy białek mięśniowych .Aby przekroczyć próg leucynowy wystarczy już 20-25 gramów wysokojakościowego białka (np. białko serwatkowe ), dla białek o mniejszej jakości ilość białka potrzebna do tego aby przekroczyć próg leucynowy  jest większa .
Zakładając ,że w diecie danej osoby jest 100 gramów białka , dla schematu 6 posiłków jest to 16 gramów białka czyli ilość nie wystarczająca do tego żeby odpowiednio pobudzić MPS. W diecie bazującej na 3 posiłkach  ilość białka przypadająca na posiłek to około 33 gramy białka a więc ilość odpowiednia pod kątem maksymalizacji MPS.Dlatego chociażby strategia IF Intermittent Fasting ( będzie o tym post ! ) nie jest odpowiednia w momencie gdy pracujemy nad swoją sylwetką . W skrócie dieta IF to dieta, w której pościmy . Zazwyczaj okres postu trwa 16 godzin i jest przerywany 8-godzinnym oknem żywienia w którym spożywamy posiłki. Ciężko w ciągu 8 godzin zjeść cała pulę kalorii  i zjeść te 3 posiłki z odpowiednią ilością białka tak by MPS było na dobrym poziomie .Kto nie skorzysta na mniejszej ilości posiłków ? Przede wszystkim osoby z zaburzonym trawieniem ze stanami zapalnymi w jelitach czy też w przypadku refluksu gdzie lepiej sprawdzi się zasada częściej a mniej-mało objętościowe posiłki nie obciążą tak żołądka . Osoby z hipoglikemią , gdzie lepiej się sprawdzą częstsze posiłki odpowiednio skomponowane . Taki system może również nie pasować do wrażliwej gospodarki hormonalnej kobiet –jak w każdym przypadku to zależy .

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *