Profilaktyka

Czy mrożone warzywa i owoce są zdrowe ?

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Wszyscy wiedzą , że owoce i warzywa powinny być podstawą naszej diety . Powinny zajmować połowę talerza , być sezonowe , urozmaicone i  jak najmniej obrobione.  Zimą dostęp do świeżych warzyw jest mniejszy . Jest to kwestia pory roku oraz ceny za importowane warzywa i owoce , które często są kilkakrotnie większe niż w sezonie . Dla osób, które dbają o swoją dietę przygotowałam dwie podpowiedzi jak radzić sobie zimą tak, by nie rezygnować ze spożywania warzyw i owoców .

1)Kiszonki

Kisić można w zasadzie wszystko .Od znanych ogórków i kapusty , przez rzodkiewki ,kalafiora a nawet truskawki .  Aby kiszonki miały maksimum swoich właściwości należy je ukisić w sezonie , wtedy warzywa i owoce mają najwięcej smaku oraz najlepszą cenę.

2)Mrożonki

Przyjęło się mówić , że warzywa i owoce mrożone mają mniej właściwości odżywczych . Jaka jest prawda ?Pierwsze mrożonki pojawiły się w latach 30 ubiegłego wieku za sprawą Clarence’a Birdsey’a. Był on biologiem , który jako pierwszy wprowadził na wielką skalę metodę mrożenia jako sposób na przedłużenie trwałości żywności . Mrożenie wpływa w niewielkim stopniu na wartość odżywczą warzyw i owoców , ale…Aby mrożone warzywa i owoce miały swoje wartości po mrożeniu należy zwrócić uwagę na to by mrozić warzywa w sezonie .Ważne by miały one intensywny kolor , nie były popękane , nadgnite , nie miały pleśni , nie były robaczywe .
Niewątpliwą zaletą „mrożonek” jest to, że można z nich  łatwo i szybko przygotować posiłek. Wrzucić na patelnie z dodatkiem oliwy ,poddusić, dodać mięso , makaron i gotowe.


Mrożonki , które produkujemy sami i przechowujemy w warunkach domowych zachowują trwałość nawet do 12 miesięcy . Im niższa temperatura tym dłuższa trwałość.


Jest jedno ale tak jak w przypadku świeżych, tak i mrożonych warzyw i owoców warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia. Jeśli są importowane z daleka to możemy mieć pewność, że są zbierane  jako niedojrzałe . W czasie długotrwałego  transportu  muszą być zabezpieczone odpowiednimi środkami chemicznymi które zabezpieczają je prze np.pleśnią oraz przyspieszają proces dojrzewania.

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *