Porady

Czemu nie chudnę ?

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Liczysz kalorie , zdrowo się odżywiasz ,  trenujesz a mimo to nie chudniesz .Kolorowe gazety prześcigają się w różnych  cudownych dietach . Stosujesz się do nich i nadal nic .
Czy zastanawiałeś się jaka jest przyczyna tego , że pomimo Twoich starań waga ani drgnie ?
W dzisiejszym artykule  poruszę temat bilansu kalorycznego i pokażę , że nie jest on łatwym narzędziem podczas formowania  sylwetki  ponieważ ma dużo pułapek .
Przeglądając Internet często można natknąć się na porady osób mało doświadczonych i mało wiedzących o dietetyce .W tej dziedzinie nie jest nic ani czarne ani białe , nic nie da się jednoznacznie powiedzieć.  Indywidualizacja jest bardzo ważną  . Jedną z rad jaką można usłyszeć jest zasada „MŻ” –popularnie zwana mniej żreć .
 To pojęcie jest bardzo mało dokładne bo ile to jest mniej ? Dla drobnej kobiety mniej to łyżka ryżu a dla postawnego mężczyzny 1 woreczek . Dlatego tak ważne jest możliwie jak najbardziej precyzyjne obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne ?

Całkowite zapotrzebowanie kaloryczne CPM to jest PPM+SAF+TEP+TAF+SPM+PSPM
A tak po ludzku ?
Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii jaką musisz dostarczyć do organizmu , aby utrzymać swoją masę ciała . Pod pojęciem tym kryją się wszystkie wydatki takie  jak :
-podstawowe funkcje życiowe(czyli PPM-podstawowa przemiana materii )  jak np. oddychanie czy wydalanie ,-wydatek energetyczny związany  z treningami (TAF- treningowa aktywność fizyczna ),-spontaniczna aktywność fizyczna(SAF)-inaczej poza treningowa aktywność fizyczna np. spacery (kroki),-termiczny efekt pożywienia (TEP) – to co jemy może mieć wpływ na to ile kalorii spalamy , gdyż organizm na strawienie białek , tłuszczy oraz węglowodanów musi wydatkować energię (spalić kalorie ),-spoczynkowa przemiana kalorii –SPM- czyli wydatkowanie energii kiedy przysłowiowo leżysz i pachniesz (tak to też wydatkuje kalorie –jednakże bardzo małą ilość w porównaniu do innych czynności )
TAF, TEP oraz SAF stanowią ponad spoczynkową przemianę materii (PSPM)
Teraz już wiesz , że obliczenie zapotrzebowania kalorycznego nie jest wcale łatwe , a wpisywanie produktów które się zjadło w kalkulator kaloryczny może nic nie dać jeśli nie wiesz ile tak naprawdę wynosi Twoje „zero kaloryczne „-ilość kalorii potrzebna do utrzymania obecnej masy ciała .
Chciałabym rozpatrzeć parę sytuacji w których osoba  odchudzająca się nie chudnie pomimo tego , że jest w deficycie energetycznym (lub wydaje jej się , że w nim jest ).
Przypuśćmy , że naszym pacjentem jest osoba o wadze 100 kilogramów chcąca schudnąć . Po zapoznaniu się z jej danymi niezbędnymi do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego ,ustalamy dietę na poziomie 3000 kcal (zapotrzebowanie tej osoby wynosi 3500 kcal dziennie a więc ustalona dieta daje 500 kcal deficytu w skali dnia dnia ). W ciągu pół roku osoba ta redukuje swoją masę ciała o 20 kilogramów . Uznaje , że przy tej masie ciała czuje się dobrze i ….No właśnie co teraz . Jaką kaloryczność powinna obrać ta osoba . Skoro chudła na 3000 kalorii to logicznym jest, że powinna spożywać więcej by przestać chudnąć (np. 3500 kcal , które obliczone było do utrzymania masy ciała ). Czy tak jest ?
Niestety nie L   Skoro ta osoba schudła 20 kilo to znaczy , że jest jej 1/5 mniej niż przed odchudzaniem .Co to oznacza ? Że potrzebuje mniej kalorii, bo mniej waży, a więc mniej musi nosić oraz mniej odżywiać przez co mniej dostarczać kalorii . Dlatego u osób po diecie redukcyjnej należy ustalić na nowo zapotrzebowanie kaloryczne niezbędne do utrzymania aktualnej masy ciała .Warto też wspomnieć , że rezultat z jakim chudniemy ma wpływ na nasze zapotrzebowanie kaloryczne . Można przecież zredukować masę ciała i mieć fit sylwetkę ze stosunkowo niskim poziomem tkanki tłuszczowej a wysokim masy mięśniowej a można też schudnąć i być tak zwanym skinny fat . Niby osoba szczupła jednak jakość ciała nadal wskazuje na brak styczności ze sportem . W pierwszym przypadku, gdy zachowujemy dużo masy mięśniowej jesteśmy w o tyle komfortowej sytuacji , że osoba , która waży tyle samo co my ,ale ma mniej masy mięśniowej ma mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne , dlatego ,że masa mięśniowa zużywa więcej energii niż tkanka tłuszczowa a więc wzrasta też CPM(dlatego warto ćwiczyć podczas odchudzania ).
Po zakończeniu redukcji można też zastosować reverse diet lub diet break ale to temat na inny  raz JDrugim przypadkiem jest brak świadomości wydatkowania energii .
Gdyby spytać bywalców siłowni il e spalili podczas 60 minutowego biegu odpowiedź by była mocno przeszacowana . Należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy . Pierwsza- podczas deficytu energetycznego nie jesteśmy w stanie utrzymywać efektywności treningów cały czas na wysokim poziomie z prostej przyczyny , mamy mnie kalorii w diecie a więc mniej energii dla pracujących mięśni .
Druga równie ważna , że biegając na bieżni  wraz ze stażem treningowym tracimy mnie kalorii. Przykład ? Na początku przygody z bieganiem spalałeś 400 kcal przez godzinę po pół roku 300 kcal .Oczywiście nie jest to tak, że za 1.5 roku nie będziemy spalać w ogóle kalorii jednak będzie ich zdecydowanie mniej J

Kolejny błędem jest nie umiejętne szacowanie wielkości porcji .

Jeśli jesteś osobą , która skrupulatnie waży spożywane produkty i wpisuje je aplikacje typu „FITATU” to możesz ten punkt pominąć . Wiele osób natomiast liczy „na oko ‘’  i tym sposobem zamiast wpisać 1 łyżki masła orzechowego w aplikacje wpisuje 1 łyżeczką bo tak mu na oko wyszło a na moje oko to jest różnica około 60 kcal .Mało ? Mało , ale jeśli osoba w każdym posiłku liczy na oko to może mimo chęci nie być w deficycie …
Ponadto produkty takie jak masło orzechowe cechują się wysoką smakowitością , ciężko się im oprzeć –zwłaszcza gdy jesteśmy na redukcji
Problemem jest też jedzenie na mieście .O ile nie jest to kawiarnia typu Legal cakes to niestety ale ciężko cokolwiek „zmieścić w makro „ . Powszechnie występujące restauracje KFC oraz Mc Donald mają swoje tabele wartości ożywczych i o ile nie jest problemem jedzenie w takich miejscach względem redukcji masy ciała (bo ważny jest deficyt energetyczny ) –o eksperymencie odchudzania w McDonaldzie możesz przeczytać TUTAJ– tak długofalowe korzystanie z barów szybkiej obsługi nie będzie bez znaczenia dla Twojego zdrowia .
Podsumowanie :-ustal swoje zero kaloryczne i nie wprowadzając zmian (nie odejmując ani nie dodając kalorii)sprawdź jak zachowuje się Twoja waga-ustal sobie ilość kroków każdego dnia (wtedy spontaniczna aktywność fizyczna będzie zbliżona każdego dnia , a więc łatwiej i precyzyjniej jest przyjąć współczynnik aktywności fizycznej )-jeśli jesz „na mieście ‘’ staraj się wybierać potrawy , które w miary potrafisz oszacować np. łatwiej określić jaką wagę ma grillowana pierś z kurczaka niż kotlet mielony , który nie wiadomo co i ile ma w środku .-korzystaj z urządzeń mierzących Twoją aktywność fizyczną . Porównując te urządzenia łatwo można zauważyć , że każde z nich będzie wskazywało inną liczbę spalonych kalorii ale :-zawsze używaj tego samego dzięki temu masz ten sam odnośnik każdego dnia-o wiele lepsze są opaski /smartwatche na rękę mierzące Twoją aktywność na podstawie pulsu niż aplikacje na telefon-staraj się każdego dnia wykreować ten sam deficyt kaloryczny tzn jeśli nie idziesz w poniedziałek na trening  idź na spacer –spal podobną ilość kalorii , jeśli trenujesz pozwól sobie odpocząć i zrób któryszy spacer .Nie polecam jednego dnia trenować i robić długich spacerów .Czemu ? Zrób 10 000 krokór i idź na trening . Następnego dnia idź tylko na trening . Poczujesz różnice, po długim spacerze nie jesteśmy zrobić tak efektywnego treningu , który pozwoli Ci spalić zwyczajową ilość kalorii-pamiętaj , że organizm nie zna matematyki i oprócz cyferek i skrótów które Ci przedstawiłam istnieją również uwarunkowania genetyczne oraz hormonalne i zwyczajne lenistwo !
Do następnego !

Artykuł został znaleziony w archiwum wcześniejszej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *