Medycyna,  Porady,  Profilaktyka

Co zrobić, gdy pęknie żylak na nodze?

Żylaki na nogach mają postać niebieskawych, wypukłych, często poskręcanych żył. Gdy ich ścianki są bardzo kruche, może dochodzić do ich pękania. Jakie objawy daje pęknięty żylak? Jak powinno się wtedy postępować?

Jak wygląda pęknięty żylak?

Pękanie żylaków jest rezultatem osłabienia ścianek żył. Na skutek zbyt wysokiego ciśnienia krwi w kończynach dochodzi wtedy do powstania pęknięcia i wypływu krwi.

Bardzo często pękające żylaki na nogach są też rezultatem urazów, na przykład uderzenia się o mebel.

Gdy dochodzi do pęknięcia żylaka, pojawiają się najczęściej objawy jak wewnętrzny lub zewnętrzny krwotok, silny ból oraz obrzęk i opuchlizna. W efekcie dochodzi także do powstania widocznego pod skórą krwiaka oraz siniaka.

Jak postępować po pęknięciu żylaka?

Co zrobić gdy pęknie żylak na nodze? Postępowanie zależy od tego, jakie wywołuje on objawy.

Gdy pojawił się krwotok zewnętrzny, jak najszybciej należy go zatamować, by zapobiec utracie krwi i wykonać opatrunek. Gdy natomiast krwotok jest wewnętrzny, należy zastosować ucisk, na przykład opaskę uciskową w miejscu pęknięcia żyły.

Po pęknięciu żylaka zaleca się wizytę u lekarza chirurga albo przy objawach jak silny ból i krwotok udanie się na SOR – szpitalny oddział ratunkowy.

Jak zapobiegać pękaniu żylaków?

Najlepiej zapobiegać pękaniu żylaków. O czym należy wtedy pamiętać, by poprawić kondycję żył w nogach?

Warto nosić rajspoty antyżylakowe lub pończochy, legginsy albo podkolanówki uciskowe. Poprawiają one przepływ krwi i zmniejszają dolegliwości towarzyszące przewlekłej niewydolności żylnej.

Zaleca się również stosowanie preparatów zewnętrznych i wewnętrznych poprawiających kondycję żył – wzmacniających ich ścianki oraz wspierających przepływ krwi. Pomocne są suplementy zawierające substancje jak dobesylan wapnia, hesperydyna, diosmina, wyciągi roślinne – z kasztanowca, arniki, ruszczyka, nagietka.

Należy też unikać obcisłych spodni, skarpetek, a także wysokich temperatur, na przykład gorących pryszniców, kąpieli, sauny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *