Medycyna

Co to jest POChP? Poznaj najważniejsze fakty

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jedna z najczęściej występujących w populacji chorób układu oddechowego. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, POChP już jest trzecią przyczyną zgonów, a częstość występowania choroby stale rośnie – i to pomimo sukcesywnego spadku liczby palaczy. Co to jest POChP? Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc? Czy choroba poddaje się skutecznemu leczeniu? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

POChP – co to jest?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą układu oddechowego, w której przebiegu dochodzi do uszkodzenia płuc prowadzącego do ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych. Pacjent ma coraz większe trudności z oddychaniem, co jest skutkiem przewlekłego stanu zapalnego w jego układzie oddechowym. Choroba powoduje trwałe zmiany w oskrzelach, miąższu płuc, a także w naczyniach krwionośnych układu oddechowego.

To jest ważne:

Opisane zmiany w dolnych drogach oddechowych rozwijają się w następstwie ekspozycji na szkodliwe działanie gazów oraz pyłów.

POChP to choroba ogólnoustrojowa

Pomimo tego, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest diagnozowana w układzie oddechowym, to może mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Współczesna medycyna klasyfikuje POChP, jako chorobę ogólnoustrojową.

Wynika to z faktu, iż u chorych na POChP często obserwuje się także objawy takich problemów zdrowotnych, jak chociażby choroby układu sercowo-naczyniowego (w tym nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych czy arytmia), cukrzyca, osteoporoza, rak płuca, niedożywienie, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli, refluks żołądkowo-przełykowy.

POChP odbija się na kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta, stopniowo pogarszając jego codzienny komfort. Można zapobiegać takiemu scenariuszowi podejmując m.in. odpowiednio dobrane leczenie – jego celem jest zmniejszenie nasilenia objawów oraz poprawienie jakości życia pacjenta.

Z informacjami na temat diagnostyki i leczenia POChP możesz się zapoznać na stronie https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

POChP to choroba cywilizacyjna

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest klasyfikowana, jako choroba cywilizacyjna, z uwagi na częstość występowania. Brakuje precyzyjnych danych na ten temat, natomiast szacuje, że się na całym świecie na POChP choruje ponad 380 milionów ludzi, natomiast w samej Polsce może to być około 2 milionów osób. Liczby te stale rosną, co potwierdza, jak duże zagrożenie zdrowotne dla ludzkiej populacji stanowi ta choroba.

Jeszcze do niedawna na pytanie „co to jest POChP” można było odpowiedzieć: choroba palących mężczyzn. Obecnie prowadzone badania wskazują jednak, że z równą częstotliwością diagnozuje się ją u kobiet.

To jest ważne:

POChP jest nie tylko przyczyną przedwczesnej śmierci, ale także inwalidztwa spowodowanego niewydolnością układu oddechowego.

Najczęstsze objawy POChP

Do najbardziej charakterystycznych i jednocześnie niepokojących objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc zaliczymy:

  • Duszność – początkowo jest często bagatelizowana przez pacjenta, z czasem jednak może nasilić się do tego stopnia, że utrudni wykonywanie prostych, codziennych czynności, jak ubieranie się, przygotowywanie sobie posiłków etc.
  • Przewlekły kaszel – co ważne, w przebiegu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc kaszel nie ma charakteru napadowego (jak przy astmie), ale utrzymuje się przez długi czas i nie ma związku z np. alergią czy infekcją. Kaszel nasila się przy ekspozycji układu oddechowego na niekorzystne czynniki środowiskowe, przede wszystkim dym tytoniowy oraz zanieczyszczone powietrze.
  • Obniżona tolerancja wysiłkowa – wiele osób zaczyna podejrzewać u siebie POChP w momencie, gdy pojawiają się u nich wyraźne trudności z podejmowaniem wysiłku, w tym spacerowaniem, wchodzeniem po schodach, ale też pracą fizyczną i umysłową. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc ogranicza możliwości regeneracyjne organizmu, stąd niektórym pacjentom trudno jest wypocząć, mogą również odczuwać chroniczne zmęczenie.
  • Odkrztuszanie plwociny – jest to niepokojący i typowy dla POChP objaw, który obserwuje u siebie wielu pacjentów. Odkrztuszanie plwociny zwykle nasila się rano, ale może też występować wieczorem. Plwocina ma charakterystyczną dla tego typu wydzielin zielono-żółtą lub białą barwę oraz gęstą konsystencję.

To jest ważne:

Jeśli w odkrztuszanej plwocinie znajdują się skrzepy krwi, to może to wskazywać na nowotwór płuca – konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

Na koniec dodajmy, że grupę ryzyka POChP stanowią przede wszystkim osoby po 40. roku życia, które palą lub paliły papierosy, są lub były biernymi palaczami, a także są narażone na środowiskowe zanieczyszczenie powietrza (smog, pyły w zakładzie pracy etc.). Jeśli znajdujesz się w tej grupie i obserwujesz u siebie wymienione objawy, to nie zwlekaj ze zgłoszeniem się na badanie diagnostyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *