Inne

Biustonosz po mastektomii – jak go wybrać?

Zabieg mastektomii to niezwykle trudny czas dla każdej kobiety i jej rodziny. Konieczność zmierzenia się z chorobą, ale również pooperacyjnym dyskomfortem i potrzebą odnalezienia na nowo pewności siebie potrafi być naprawdę trudnym procesem. Dodatkowo, niezbędny jest odpowiedni biustonosz po mastektomii. Jak go wybrać?

Obolałe miejsce wymaga szczególnej troski

Blizna pooperacyjna jest często obolała, a skóra napięta. Potrzeba trochę czasu, by wszystko wróciło do normy, a co za tym idzie – niezbędne są specjalne biustonosze dla amazonek. Producenci stworzyli modele przeznaczone właśnie dla pań po mastektomii: miękkie i jak najbardziej przewiewne, by zapewnić ranie odpowiednie gojenie. Warto zwrócić również uwagę, by pierwsza bielizna była zapinana z przodu. Skóra po mastektomii bardzo często nieprzyjemnie ciągnie – a to sprawia, że zapięcie stanika na plecach może być po prostu niewykonalne.

Proteza po operacji również nie jest typowym modelem, jaki noszą panie w kolejnych miesiącach i latach. Pierwszy tego typu wyrób musi być dużo lżejszy niż standardowo – by zminimalizować nacisk na gojącą się skórę. Świetnym wyborem jest proteza tymczasowa – wyprodukowana właśnie do wyżej wskazanych celów.

Dobór kolejnego biustonosza

Po wygojeniu rany stosuje się inne staniki niż w pierwszym okresie po mastektomii. Dzieje się tak między innymi z uwagi na fakt, że kolejne protezy są już znacznie cięższe niż modele tymczasowe – tak, by jak najskuteczniej imitowały pierś.

Dlatego też wybierając biustonosz należy koniecznie zwrócić uwagę, by miał szerokie ramiączka. To pozwoli na odpowiednie rozprowadzenie ciężaru protezy po ramionach i tym samym uchronimy się przed dolegliwościami bólowymi związanymi z wżynającymi się ramiączkami.

Dodatkowo, co jest kwestią istotną nie tylko przy wyborze biustonosza po mastektomii, warto zwrócić uwagę, by wybrany model był wykonany z dobrej jakości, przewiewnego materiału. Nawet w późniejszym czasie po operacji skóra powinna oddychać – w innym przypadku może dojść na przykład do odparzeń.

Należy również koniecznie sprawdzić, czy kieszonka na protezę jest odpowiednia zarówno pod względem rozmiaru, jak i dostępu oraz dyskrecji. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że biustonosz rzeczywiście nam posłuży i dopasuje się do figury. Warto także sprawdzić, czy jego boczne części są na tyle szerokie, by zakryć bliznę, która nierzadko jest nieco dyskomfortowa dla kobiety. Na szczęście, większość biustonoszy dla amazonek jest wykonana tak, by zapewnić dyskrecję w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *