Profilaktyka

Badanie wzroku i korekcja wady. Okulary czy soczewki kontaktowe?

Wady wzroku można niwelować na wiele sposobów. Czy lepiej zdecydować się na okulary korekcyjne, a może na soczewki kontaktowe? Sprawdź propozycje salonów optycznych.

Badanie wzroku – przebieg wizyty

Aby wykonać badanie wzroku, nie trzeba specjalnych przygotowań. Procedura prowadzona jest przez okulistę albo optometrystę i można skorzystać z niej w ramach NFZ lub prywatnie.

Badanie wzroku składa się z kilku etapów, do których zaliczają się:

  • Wywiad z pacjentem,
  • Wykonanie badania wzroku z użyciem odpowiednich urządzeń, w tym komputerowe badanie wzroku,
  • Dobór odpowiednich mocy korekcji za pomocą specjalnych urządzeń,
  • Sprawdzenie prawidłowości dobranej korekcji.

Okulary – rodzaje soczewek okularowych

Większość osób z wadami wzroku decyduje się na okulary. Optyk może zaoferować różne rodzaje soczewek okularowych, które mogą być dopasowane do potrzeb użytkownika.

Najczęściej stosuje się soczewki plastikowe, odpowiednio utwardzane i pokrywane powłokami antyrefleksyjnymi. W przypadku większych wad mogą być one dodatkowo ścieńczane, czyli mogą mieć tzw. indeks. Dzięki temu można umieścić je także w cieńszych oprawkach.

Dostępne są też korekcyjne okulary przeciwsłoneczne I progresywne. Okulary przeciwsłoneczne do korekcji wyposażone są w barwione szkła o odpowiedniej mocy, dzięki czemu mogą być używane także w ciągu słonecznych dni, by chronić wzrok. Z kolei soczewki progresywne rekomendowane są przy presbiopii, czyli starczowzroczności. Wyróżniają się płynnym przejściem korekcji do dali oraz do bliży, dlatego nie ma wtedy potrzeby stosowania dwóch osobnych par okularów.

Soczewki kontaktowe – dobór soczewek

Osoby aktywne, uprawiające sporty, ale też te, które nie przepadają za okularami, często wybierają soczewki kontaktowe do korekcji wad wzroku.

W przypadku, gdy pacjent chciałby nosić soczewki kontaktowe, okulista lub optometrysta w trakcie badania wzroku dodatkowo instruuje go, jak należy z nich korzystać. Podczas wizyty pacjent dowiaduje się, jak należy zakładać soczewki, zdejmować je i pielęgnować.

Soczewki oferowane są w wielu wariantach, w tym jako soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. Można kupić też kolorowe soczewki kontaktowe.

Artykuł został napisany przy współpracy z https://www.optyk.net.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *