Inne

5 porad jakie warto zastosować w RODO w gabinecie lekarskim

Ochrona danych jest jedną z najważniejszych kwestii w praktyce medycznej. Właściwa ochrona danych może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze i czas oraz chronić reputację Twojej praktyki. W tym poście omawiamy znaczenie ochrony danych w gabinecie lekarskim i przedstawiamy pięć praktycznych wskazówek dotyczących RODO dla lekarzy.

Porada 1: Klauzula informacyjna

W poczekalni lub na stronie internetowej powinna być umieszczona klauzula informacyjna o sposobie przetwarzania danych osobowych. Powinna ona zawierać informację, jakie rodzaje danych osobowych będą przetwarzane i komu.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że dokumentacja medyczna zawiera dane osobowe, w tym imiona i nazwiska, daty urodzenia, płeć, dane kontaktowe, problemy zdrowotne, diagnozy, wyniki badań i inne informacje.

Porada 2: Podpisanie umowy powierzenia danych

Z dostawcą usług outsourcingowych musisz podpisać umowę powierzenia, określającą jakie informacje będą przetwarzane, gdzie i przez kogo. Dokument ten określa, w jaki sposób będą przetwarzane Twoje dane osobowe.

Porada 3: Szyfrowanie dane

Wysyłając wrażliwe informacje za pośrednictwem poczty elektronicznej, należy je zaszyfrować i wysłać w bezpiecznym formacie. Dotyczy to zarówno treści wiadomości e-mail, jak i załączników oraz linków.

Porada 4: Przechowywanie dokumentów

Przechowywać dokumenty zawierające dane osobowe w zamkniętych szafach na dokumenty. A w przypadku elektornicznych dokumentów zawierające informacje osobiste przechowuj w folderach chronionych hasłem na osobnym komputerze i udzielaj dostępu tylko określonym pracownikom.

Porada 5: Indywidualne konta pracowników

Utwórz indywidualne konta użytkowników, które mogą być używane dla każdego systemu lub komputera, i przydziel różne hasła.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *